Noom Cost: How Much to Join + Per Month

noom pricing details

How much does Noom cost?

If you’ve tried to find out how much Noom costs and haven’t been able to find information on their website, you are not alone! Noom requires people to give their email address before they will show them the monthly cost of the service.

So, we’re here to save you some time. Here are a few things you should know about the pricing for Noom.

1. Cost to Join

When you sign up for Noom, you begin a free evaluation. Once you’ve completed that evaluation, you’ll be shown an offer to start a 7 – 14 day trial.

This trial isn’t typically billed as free. Rather, they’ll ask you to pay what you think is a fair price.

There are a few pricing options, going as low as one dollar. So, of course, most people will pick the $1 option. When you click on the “see my plan” button Noom will email you with a link to the plan and you’ll be taken to a checkout screen.

There are some exclusive offers that will let you get started without paying a dollar, so you should use an exclusive free trial link if you can, so that you can get 14 days free Noom. When the trial ends, you will be billed.

That said, there are often times when Noom completely waives the trial fee, and you are able to try it for two weeks without any financial commitment.

2. Cost per Month

If you decide that you want to stick with the service after your trial ends you will be asked to subscribe.

The pricing, at the start of 2020, is set at $129 per four month period. You will be billed automatically for that first $129 and then you will be billed again every four months, unless you cancel.

There is a shorter subscription, of $59 per month, which is a good option if you aren’t sure how long you will be using the service, but if you work out the cost of the $129 per month service, that works out at $1.10 a day, or $7.70 per year.

That’s not bad for a diet service.

If you stick to the four month service, it works out at $387 per year. The cost of the monthly sub, over a period of a year, is almost double that.

Make sure that you cancel Noom before the next four-month billing period if you decide that you don’t want to keep it, so that you aren’t hit with a big bill on your card.

3. Cost of Food

Noom is a diet plan but it doesn’t supply food. They do, however, have a huge food list, which makes healthy grocery shopping easier than you might think.

You will be given grocery recommendations, and you will need to budget for the foods that you buy.

If you’re going from eating out at fairly ‘nice’ restaurants to meal prepping with food from the fresh produce aisles in your supermarket you might save money when you start using Noom.

If, on the other hand, you normally eat frozen microwave meals bought in bulk and you then start buying organic vegetables or pre-cut and packaged foods then you might find that you end up spending more.

It really depends on what you buy, and where you buy it from. Fresh fruit and veg, prepared at home, can be a good option for people who are on a budget, assuming that you have the time to cook them.

Summary: Is Noom Worth it?

Noom offers people accountability, structure and motivation. Whether it is worth the investment to you will depend on how much value you place on personal coaching and support.

The coaches are true professionals and they will help you to progress on your weight loss journey, one step at a time.

Noom doesn’t require a huge time investment to ‘use’, but even getting an hour or two per month of one to one support and personal ‘investment’ from a qualified coach can be a huge help for people who are struggling with their weight loss plans.

If you think that you would benefit from having that additional accountability, then Noom is well worth the money.

Related Resources

Nutrisystem Cost: How Much per Month?

the cost of nutrisystem

How much does Nutrisystem cost?

Before starting any weight loss program, it’s essential to consider the pricing. If maintaining your diet isn’t within your price range, then chances are it’s unlikely to work towards your cause in the long-term.

To estimate the price of Nutrisystem, you will be required to add three things: supplemental food/groceries, your chosen plan, and optional extras.

By doing that, you will be estimating your total coast every day, week, and month.

Looking to calculate your Nutrisystem price? Now, I’m not a math whiz, but this is pretty much the equation you’ll want to consider when trying to figure out what you might expect to pay for Nutrisystem every month:

Groceries + Meals Out + Nutrisystem Meals, Snacks, & Shakes = The actual monthly cost of the diet.

With that in mind, let’s look at each of these three pricing factors in more detail:

1.Nutrisystem Prices for

 

Nutrisystem’s cost will be dependent on your plan choice and the promotion they’re offering when you sign up. At last check, they were offering their BOGO sale, which is some of the best Nutrisytem pricing we’ve ever seen.

So which is the best plan? Nutrisystem has four plan levels that both men and women can choose from, together with Nutrisystem D plans for those having diabetes, and a vegetarian plan. The programs are basically the same, but for an increased menu variety, you will have to pay more, which includes frozen foods in the Uniquely Yours Plans.

Here’s the latest pricing (Last Updated: )

Nutrisystem Cost for Women

Women’s plans are a bit cheaper than the plans for men. The prices we’ve outlined below are what you can expect to pay normally for these plans. If you are lucky enough to lock in their BOGO promotion, you can expect to save about a $1 per day on all of their plans.

Or take the monthly cost, and cut it in half.

  • Core: $9.72/day, $62.84/week, $272.30/mo.
  • Uniquely Yours: $11.87/day, $76.68/week, $332.30/mo.
  • Uniquely Yours Ultimate: $13.19/day, $83.08/week, $369.22/mo.
  • Vegetarian: $11.87/day, $76.68/week, $332.30/mo.

For those who have Type 2 Diabetes or are pre-diabetic, Nutrisystem D has a unique selection of foodstuffs and is on offer as Uniquely Yours and Core at the same cost as standard plans.

Nutrisystem Cost for Men

Depending on the promotion plan you are signing up with and the plan you selected, the price of Nutrisystem for Men varies.

Here are some of the current Nutrisystem prices with their fan-favorite 40% off sale applied:

  • Core: $11.04/day, $71.36/week, $309.22/mo.
  • Uniquely Yours: $13.19/day, $85.20/week, $369.22/mo.
  • Uniquely Yours Ultimate: $14.51/day, $93.72/week, $406.15/mo.
  • Vegetarian for Men: $13.19/day, $83.07/week, $369.22/mo.
  • Nutrisystem D for Men provides food specially selected for diabetic men. They offer both a Uniquely Yours ‘D’ and Core plan at the same pricing as the standard plans.

Now let’s have a look at the extra expenses of being on Nutrisystem, not included in the marketing price.

2. Cost of Groceries & Flex Meals

grocery shopping for flex meals

Whereas Nutrisystem’s prepared food covers the majority of the expense, you will have to buy additional food, which includes groceries and four weekly ‘flex meals’ when dining out or at home.

Here is what you should be planning to spend on extra food:

Cost of Groceries

Supplemental groceries: Nutrisystem recommends supplementing their meals together with SmartCarbs (veggies and fruits) and PowerFuels (lean and dairy meats).

These will end up costing you around $5 each day,

DIY Meals at Home: You will want to have some accountability for groceries required for home-cooked Flex meals that cost about $4.00 per meal.

Keep in mind, you have control over how much you want to spend at the grocery store. If you want to save money, shop sales, or think outside the box for some cheaper meal options.

There are plenty of ways to bring these costs down if you’re a savvy shopper.

Restaurant Food & Flex Meals

It’s will eventually cost you more if you opt to utilize your Flex Meals in Restaurants. As a matter of fact, the average meal out costs around $12.75each, although you could end up spending a lot more.

3. Optional Nutrisystem Extras: (Shakes, Snacks, Vitamins, etc.)

While checking out, you will be provided with a couple of additional options, such as protein bars, probiotic vitamins, and extra shakes.

At signup, I personally don’t recommend any of the mentioned extras since you can consider to add them later on or purchase an affordable equivalent from the drugstore.

For this particular price estimate, I will not be adding any optional extras.

A la Carte Food & Menu Prices

You have the freedom to add extra a la carte food in any order and include shakes, snacks, and frozen food.

When purchasing frozen food, you’ll end up paying a $9+ shipping fee or otherwise have to spend $75+to get free shipping.
This doesn’t really factor into the total cost, however, because it’s an optional expense.

For most, you’ll want to consider the Nutrisytem a la carte menu to help you transition off their full delivery program. If you enjoy their snacks and shakes, it’s a great way to help you maintain your weight loss after you’ve hit your goal.

Nutrisystem Price Per Year?

How much does a Nutrisystem year cost?

For women, a year of the favorite Nutrisystem Core plan can end up costing around $3600 for $4000 for men. To get the annual cost total, add groceries and supplemental food expenses, which can vary per person.

The good news here? Most people won’t be on Nutrisytsem’s full meal program for a full year.

How Much Does Nutrisystem Cost at Walmart?

If you want to try Nutrisystem food before you join, at Walmart, you can purchase 5-day kits. Their prices vary, but typically start at about $45 for a 5-day kit.

Summary: Are There Cheaper Diet Delivery Options Than Nutrisystem?

Nutrisystem is one of the most affordable diet delivery options we have reviewed, and in fact, we have yet to find one that is cheaper.

Nutrisystem has plans and pricing options that should meet the criteria of most special diets and budgets. It’s affordable, works great for weight loss when used correctly, and right now is a great time to buy.

At last check they were offering their BOGO deal, which cuts the price for your first month in half.

Check latest Nutrisytem sales and prices here.