Our content is free because we may earn a commission if you click or make a purchase using our site. Last Updated:

How much does Nutrisystem cost?

Before starting any weight loss program, it’s essential to consider the pricing. If maintaining your diet isn’t within your price range, then chances are it’s unlikely to work towards your cause in the long-term.

To estimate the price of Nutrisystem, you will be required to add three things: supplemental food/groceries, your chosen plan, and optional extras.

By doing that, you will be estimating your total coast every day, week, and month.

Looking to calculate your Nutrisystem price? Now, I’m not a math whiz, but this is pretty much the equation you’ll want to consider when trying to figure out what you might expect to pay for Nutrisystem every month:

Groceries + Meals Out + Nutrisystem Meals, Snacks, & Shakes = The actual monthly cost of the diet.

With that in mind, let’s look at each of these three pricing factors in more detail:

1.Nutrisystem Prices for June 2020

prices with bogo discount applied
Nutrisystem daily prices with the BOGO discount applied.

 

Nutrisystem’s cost will be dependent on your plan choice and the promotion they’re offering when you sign up. At last check, they were offering their BOGO sale, which is some of the best Nutrisytem pricing we’ve ever seen.

So which is the best plan? Nutrisystem has four plan levels that both men and women can choose from, together with Nutrisystem D plans for those having diabetes, and a vegetarian plan. The programs are basically the same, but for an increased menu variety, you will have to pay more, which includes frozen foods in the Uniquely Yours Plans.

Here’s the latest pricing (Last Updated: June 2020)

Nutrisystem Cost for Women

Women’s plans are a bit cheaper than the plans for men. The prices we’ve outlined below are what you can expect to pay normally for these plans. If you are lucky enough to lock in their BOGO promotion, you can expect to save about a $1 per day on all of their plans.

Or take the monthly cost, and cut it in half.

  • Core: $9.72/day, $62.84/week, $272.30/mo.
  • Uniquely Yours: $11.87/day, $76.68/week, $332.30/mo.
  • Uniquely Yours Ultimate: $13.19/day, $83.08/week, $369.22/mo.
  • Vegetarian: $11.87/day, $76.68/week, $332.30/mo.

For those who have Type 2 Diabetes or are pre-diabetic, Nutrisystem D has a unique selection of foodstuffs and is on offer as Uniquely Yours and Core at the same cost as standard plans.

Nutrisystem Cost for Men

Depending on the promotion plan you are signing up with and the plan you selected, the price of Nutrisystem for Men varies.

Here are some of the current Nutrisystem prices with their fan-favorite 40% off sale applied:

  • Core: $11.04/day, $71.36/week, $309.22/mo.
  • Uniquely Yours: $13.19/day, $85.20/week, $369.22/mo.
  • Uniquely Yours Ultimate: $14.51/day, $93.72/week, $406.15/mo.
  • Vegetarian for Men: $13.19/day, $83.07/week, $369.22/mo.
  • Nutrisystem D for Men provides food specially selected for diabetic men. They offer both a Uniquely Yours ‘D’ and Core plan at the same pricing as the standard plans.

Now let’s have a look at the extra expenses of being on Nutrisystem, not included in the marketing price.

2. Cost of Groceries & Flex Meals

grocery shopping for flex meals

Whereas Nutrisystem’s prepared food covers the majority of the expense, you will have to buy additional food, which includes groceries and four weekly ‘flex meals’ when dining out or at home.

Here is what you should be planning to spend on extra food:

Cost of Groceries

Supplemental groceries: Nutrisystem recommends supplementing their meals together with SmartCarbs (veggies and fruits) and PowerFuels (lean and dairy meats).

These will end up costing you around $5 each day,

DIY Meals at Home: You will want to have some accountability for groceries required for home-cooked Flex meals that cost about $4.00 per meal.

Keep in mind, you have control over how much you want to spend at the grocery store. If you want to save money, shop sales, or think outside the box for some cheaper meal options.

There are plenty of ways to bring these costs down if you’re a savvy shopper.

Restaurant Food & Flex Meals

It’s will eventually cost you more if you opt to utilize your Flex Meals in Restaurants. As a matter of fact, the average meal out costs around $12.75each, although you could end up spending a lot more.

3. Optional Nutrisystem Extras: (Shakes, Snacks, Vitamins, etc.)

While checking out, you will be provided with a couple of additional options, such as protein bars, probiotic vitamins, and extra shakes.

At signup, I personally don’t recommend any of the mentioned extras since you can consider to add them later on or purchase an affordable equivalent from the drugstore.

For this particular price estimate, I will not be adding any optional extras.

A la Carte Food & Menu Prices

You have the freedom to add extra a la carte food in any order and include shakes, snacks, and frozen food.

When purchasing frozen food, you’ll end up paying a $9+ shipping fee or otherwise have to spend $75+to get free shipping.
This doesn’t really factor into the total cost, however, because it’s an optional expense.

For most, you’ll want to consider the Nutrisytem a la carte menu to help you transition off their full delivery program. If you enjoy their snacks and shakes, it’s a great way to help you maintain your weight loss after you’ve hit your goal.

Nutrisystem Price Per Year?

How much does a Nutrisystem year cost?

For women, a year of the favorite Nutrisystem Core plan can end up costing around $3600 for $4000 for men. To get the annual cost total, add groceries and supplemental food expenses, which can vary per person.

The good news here? Most people won’t be on Nutrisytsem’s full meal program for a full year.

How Much Does Nutrisystem Cost at Walmart?

If you want to try Nutrisystem food before you join, at Walmart, you can purchase 5-day kits. Their prices vary, but typically start at about $45 for a 5-day kit.

Summary: Are There Cheaper Diet Delivery Options Than Nutrisystem?

Nutrisystem is one of the most affordable diet delivery options we have reviewed, and in fact, we have yet to find one that is cheaper.

Nutrisystem has plans and pricing options that should meet the criteria of most special diets and budgets. It’s affordable, works great for weight loss when used correctly, and right now is a great time to buy.

At last check they were offering their BOGO deal, which cuts the price for your first month in half.

Check latest Nutrisytem sales and prices here.